Jak dámské šaty ztratily rukávy

Je zima, ale obchody jsou plné dámských šatů bez rukávů. Nejrůznější šaty všemožných střihů a barev, teplé tkaniny pro chladné dny, ale prakticky všechny modely bez rukávů, nebo jen s tenkými kratšími rukávy z krajky. Je to jedna z největších kuriozit módy- ženy chtějí dámské šaty s rukávy, ale designéři by byli rádi, aby se nosily šaty bez nich.

To má za následek každoroční napětí v této svízelné situaci, kdy kupující slídí v zimních měsících po dámských šatech s rukávy, ale nedaří se jim takové šaty najít.
Majitelé módních butiků říkají, že zákaznice žádají dámské šaty s rukávy, takže když vidí v nabídce jejich dodavatele takový kousek, jdou okamžitě po nich. Berou tak věci do svých rukou a jdou proti návrhářům.
Nestydí se žádat návrháře o přidání rukávů, pokud je evidentní, že je o takové šaty zájem. Dokonce jim někdy nabízí zpracování náčrtů.

Pro projektanty mohou být rukávy nevkusné. Navíc představují ve spoustě případů designové výzvy. Dalším problémem je pohodlnost šatů- rukávy totiž často brání v pohybu. S více ležérními styly a zavedením strečových tkanin si ženy zvykly na pohodlí a vyžadují jej. V minulosti byla tolerance pro nepohodlné dámské šaty mnohem vyšší, než je tomu nyní. Rukávy totiž vyžadují dostatečný objem, aby umožnily volný pohyb paží a ramen. Proto ženy na vesnicích nosily dámské šaty s prostornými rukávy, které jim umožňovaly běžné domácí práce od zametání až po ošetřování krav.

Navíc je důležité si uvědomovat, že oči upozorní na část těla, kde končí rukávy. Krátké rukávy upozorňují na malé, nebo naopak velké poprsí. Dlouhé rukávy zdůrazňují pas, takže by se jim měly vyhnout ženy s nějakým tím kilem navíc. Tříčtvrteční rukávy, které končí mezi loktem a zápěstím jsou nejvíce lichotivé pro většinu žen.

Pokud zrovna vybíráte dámské šaty, doporučujeme nedat na designéry- vyzkoušejte, které dámské šaty Vám nejlépe sedí a líbí se a vybírejte podle Vašich vlastních kritérií a představ.