Jaké šaty volit na svatbu a podobné společenské události

Rozhodování o tom, co si vzít jako host na svatbu může být někdy ošidné- v tomto článku Vás připravíme na většinu možných záludností tak, aby bylo pro Vás rozhodování o vhodném outfitu snazší.

Ze všeho nejdříve doporučujeme si pořádně přečíst pozvánku, ve které by měla být specifikována mimo jiné i etiketa oblékání a která Vám poskytne další klíčové informace jako je umístění svatby, hostiny a denní doba konání. V současnosti je evidentní trend přechodu k dlouhým společenským šatům a obecně formálnějšímu a velmi elegantnímu způsobu oblékání. Pořád ale existuje spousta lidí, kteří uspořádají raději neformální svatbu jen s několika nejbližšími a volněji pojatým oblečením. Taková svatba se může konat v obřadní síni, ale také na zahradě, na pláži a podobně. Takové svatby se obvykle konají během denních hodin. V případě, že v pozvánce není specifikováno oblečení pro hosty, pak se na něj bez okolků zeptejte. Určitě doporučujeme šaty, kterých ale může být také velmi velký počet typů. Na neformální svatbu konanou v létě si můžete obléci elegantní minišaty, ale na večerní formální svatbu jsou povětšinou vyžadovány dlouhé společenské šaty. Pokud byste si přeci jen nebyla jistá volbou správných šatů na svatbu, pak pro Vás může být určitým vodítkem fakt, že svatby odehrávající se ve večerních hodinách, případně v zimě bývají spíše formálnější. Naopak letní svatby a svatby přes den mají spíše uvolněnou etiketu. Není problém si obléci výraznější barvy, jen dejte pozor na bílou, která je vyhrazena jen a pouze nevěstě. Matky nevěsty a ženicha by si měla vybrat šaty vkusné délky a spíše se vyhnout křiklavým barvám.

Existuje několik obecných pravidel, jaké šaty na svatbu vybírat:

  • Nenoste bílou
  • Pokud máte v plánu obléci béžové šaty, nebo téměř bílé šaty, pak doporučujeme požádat nevěstu o jejich odsouhlasení.
  • Určitě volte šaty, nebo jiné elegantní oblečení, i když je svatba neformální. Přeci jen jde o významný krok v životě člověka a měla byste se oblékat uctivě k hostiteli
  • Pro formální svatby se snažte pozvednout Váš účes. Zvažte, že si necháte vlasy profesionálně upravit do nízkého drdolu nebo polovičního culíku.