Jste pozvaná na svatbu? Poradíme, jaké šaty si obléci

Stará etiketa: Nenoste bílé, červené a černé šaty

Nová etiketa: Černé a červené šaty jsou naprosto v pořádku, ale bílá zůstává zapovězená.

Jaký styl na sebe: Nechte výběr na pozvánce, ročním období a hodině obřadu. (pokud jste v rozpacích a jste blízko nevěstě, pak se jí zeptejte, co je správné, nebo tuto věc konzultujte s družičkou, nebo matkou nevěsty).

Svatební dny mají tendence být více neformální a tomu by měly odpovídat Vaše šaty, které by neměly být příliš okázalé a silně zdobené. Ideálem budou koktejlové šatce kolenům ať už z některého z klasických materiálů jako jsou bavlna, spandex, lycra a další, ale není problém obléknout ani krajkové šaty. V teplém počasí není problém využít styly bez ramínek a v případě, že se bude svatba samotná, případně hostina konat venku, pak můžete vyrazit i v kratších šatech. V případě, že je obřad samotný v odpoledních hodinách a hostina až ve večerních hodinách a styl šatů, ani samotné události nejsou na pozvánce specifikovány, pak počítejte spíše s částečně formálním pojetím a zvolte buď koktejlové, ale klidně i dlouhé šaty takového střihu a barvy, která nebude zastiňovat nevěstu. Například bledě růžová barva je v pořádku, ale klasická výrazné růžové se raději vyhněte.

 Pokud jde o svatbu v kostele, snažte se působit spíše elegantně a formálněji. Šaty po kolena, nebo dokonce nad ně jsou přijatelné, ale za předpokladu, že mají formální, nebo částečně formální střih a jsou spíše z materiálů jako krajka, hedvábí a podobně. Pokud jde o šaty bez ramínek, nebo bez rukávů- počítejte s tím, že některé kostely mohou mít daná přísná pravidla oblékání, která je vhodná zkontrolovat předem, případně si s sebou přinést například svetřík, který můžete přes šaty přehodit.